Csontok összeköttetései, ízületek
A magzati életben az egyes vázrészeket laza kötőszövet kapcsolja össze. Ez a kötőanyag a fejlődés további szakaszában vagy még jobban tömörül, vagy felszívódik, és helyén az ízületi üreg marad vissza. így a csontok egymás közti összeköttetése kétféle lehet:
1. Folytonos összeköttetések: egy részük csak a fejlődő szervezetben található, később elcsontosodik, más részük felnőttben is fellelhető. Aszerint, hogy a csontvégek között milyen összekötő szövetfajta van
a) kötőszövetes
b) porcos
c) csontos összeköttetésekre oszthatjuk fel.
a) Kötőszövetes összeköttetés van a koponyát alkotó csontok között. E csontoknak rendszerint fogazott széleit kevés kötőszövet rendkívül szilárdan köti össze. Ezek a helyek a varratok → sutura.
Ugyancsak kötőszövetes összeköttetések a csontok között kifeszülő kötőszöveti kötegek, melyeket szalagoknak → ligamentum , illetve hártyának →membrana nevezzük.
b)Porcos összeköttetés van a csigolyák között. Két csigolyatestet porckorong → discus kapcsol össze egymással.
c) A csontos összeköttetések a felsorolt összeköttetések elcsontosodás révén keletkeznek Pl.: keresztcsont .
2. Megszakított összeköttetések. Ezek a tulajdonképpeni ízületek → articulatio. Ha két szomszédos csont között a kötőanyag felszívódása következtében rés keletkezik, ízületről beszélünk. az ízületi üreget ízületi tok zárja körül.
Az ízület szerkezete:
Az ízület állandó alkotórészei: a porccal borított ízfelszínek, az ízületi tok, z ízületi üreg, az ízületi nedv és a szalagkészülék. Ízfelszínnek nevezzük: mikor az ízület kialakításában részt vevő csontvégeket porc borítja. Formái: gömb, henger, ellipszoid, nyereg. az egymással ízesülő ízfelszínek alakja egymásnak megfelelő. A két ízfelszín közül közül az egyik rendszerint domború; ez az ízületi fej; a másik homorú; ez az ízületi árok. Az ízfelszíneket a legtöbb helyen üvegporc borítja. A porcréteg átlagos vastagsága 0,5-2 mm. Az ízületben mozgáskor kizárólag porcos felszínek érintkeznek egymással. A csontvégeket kívülről borító és összetartó ízületi tok két rétegből áll; külső rostos és belső synovialis rétegből. Az ízületi tok vér- és idegellátása rendkívül bő.
Az ízületi szalagok részben a rostos tokkal függenek össze, részben az ízülettől függetlenül két csont között önállóan feszülnek ki, és csak mechanikai jelentőségük folytán tartoznak az ízületekhez. Fő jelentőségük hogy összeköttetést teremtenek a csontok között. Erősségükre jellemző, hogy sérüléskor rendszerint a csont törik el a szalag tapadási helyénél, és a szalag sértetlen marad.
az ízületi tok kitüremkedhet az ízület körül; ezek úgynevezett nyálkaömlők → bursa.
Az ízületek összetartó tényezői
Az ízület a széthúzó erőkkel szemben nagy ellenállást képesek kifejteni. Az ízületek összetartását több tényező biztosítja.
Az ízületekben végbemenő mozgáskor a porccal borított ízfelszínek egymáson elcsúsznak. a mozgások milyenségét elsősorban az ízfelszínek alakja, valamint az ízületi tok és a szalagok állapota szabja meg. Az ízfelszínek alakja szerint a következő ízületfajtákat különböztetjük meg:
A következő mozgások lehetségesek:
Azokat az ízületeket, amelyekben minden iráyú mozgás létrejöhet, szabad ízületnek nevezzük. Alakjuk szerint ezek gömbízületek.
A henger- vagy csuklóízület egytengelyű, benne csak hajlítás, feszítés lehetséges.
Az ellipszoid és nyeregízületben két tengely körül hajlítás-feszítés és közelítéstávolítás lehetséges.
Lapos ízfelszínek esetén (lapos ízület) mozgása nem jön létre. Ilyen pl.: a keresztcsont-csípőcsonti ízület.
Az ízületek gyulladásos betegségei
Arthritis gonococcica:
Akut vagy szubakut gyulladás. Fiatal, szexuálisan aktív felnőtteknél fordul elő. A gonorrhoeás fertőzést 1-3 héttel követi. Látszólag egy ízület, a térdízüet lázas megbetegedése. Valójában, az esetek nagy részében, polyarthritisként jelenik meg, csupán a legsúlyosabb ízületi elváltozás mutatkozik a térdben. A gyulladt, megduzzad, fájdalmas ízület punctatumában kimutatható a Gonococcus. Penicillin hatására maradéktalanul gyógyul.
Arthritis tuberculosa
Krónikus gyulladás. A csont megbetegedéséből direkt úton terjed az ízületre, de kialakulhat haematogén szórással is. Leggyakrabban a gerincen, a csípőízületben, térdben, bokában, könyökben, csuklóban jelentkezik. Az ízület orsó alakúan megduzzad, és körülötte hidegtályog keletkezik. A kórokozó az ízületből tenyésztéssel kimutatható.
Gyógyítása tuberculostaticus gyógyszereken kívül ortopédiai és sebészeti kezelés.
Reumatoid Artritis (Polyarthritis Chronic Progressiva → PCP )
Szimmetrikusan támadja meg a kisízületeket. Etiológiája nem tisztázott. A reumatoid arthritis az ízületek autoimmun eredetű, hullámzó lefolyású, gyulladásos megbetegedése. Szimmetrikus, fájdlmas gyulladás jelentkezik a kisízületekben. a bőr alatti kötőszövetben csomók jönnek létre. és belső szervi tünetek is jelentkeznek. Az ízületi tok a gyulladás következtében idővel hegesedik, a porc elpusztul, a környező izmok atrofizálódnak, deformitások alakulnak ki.
a gyógyszeres kezelés legfontosabb szerei a nem szteroid gyulladásgátlók, de nem kellő hatás eseté szóba jönnek más gyógyszerek is.
Gyógyszerei:
1) Gyors hatásúak: szteroid gyulladáscsökkentők
2) Lassú hatásúak: egyéb gyulladás csökkentők:
3) Biológiai terápia
A biológiai terápia a krónikus gyulladást kiváltó citokineket, vagy az ízületi gulladás kiváltásáért felelős immunsejteket, a B- és T-limfocitákat blokkolja, ezzel fékezi meg az ízületi károsodást.
A biológiai terápiának több típusa is létezik, ilyen például a
Spondylarthrosis ankylopoetica ( Bechterew-kór)
A rheumatoid arthritishez sokban hasonló, de elsősorban a sacroiliacalis ízületekre és a csigolyák ízületeire korlátozódó krónikus gyulladásos ízületi bántalom.
A betegség lefolyása során a gerinc szalagrendszere elcsontosodik. ezáltal a gerinc kisebb-nagyobb területen, főleg a nyaki és mellkasi, de kiterjedt folyamat esetén a lumbalis területen is merevvé válik. Főleg fiatal férfiak betegszenek meg. Az esetek egy része dominánsan öröklődő, igen súlyos kórkép, mely lappangva alakul ki. A későbbiekben a gerinc merevvé válik, és teljesen mozgásképtelen lesz a beteg.
Laboratóriumi leletei megegyeznek a rheumatoid arthritisével, de ennél a betegségnél reumafktor nem mutatható ki. Biztos diagnózis röntgenvizsgálattal, MRI-vel, esetleges szcintigráfiával állítható fel.
Gyógyításában a rheumatoid arthritisnél használatos gyógyszereket alkalmazzák.
Nagyon fontos a beteg mozgatása, megfelelő gyógytorna alkalmazása.
Lapos fekhelyt kell biztosítani valamint légzőgyakorlatokkal a gerinc elmerevedése késleltethető.
Az ízületek degeneratív betegségei
A degeneratív ízületi betegségek (artrosis) a porc primer változásai, melyek másodlagosan a csont hypertropiás jelenségeit idézik elő. Az ízületi porcok és a csigolyák közti porckorongok egyaránt megbetegedhetnek → spondylarthrosis .
A megbetegedett ízület mozgatásakor fájdalmas, pihenéskor a beteg panaszmentes.
A kezelés fizikoterápiás eljárásokból áll: masszázs, mozgatás, gyógyfürdő, súlyfürdő, rövidhullám, ultrahang stb., rendszeres torna sokat segít a beteg állapotán.
Discopathia, isiászszindróma
Az egyes csigolyatestek közötti porcot discusnak nevezzük. Ennek feladata a gerinc rugalmasságának biztosítása. A discus egy durvább rostos külső és egy puhább belső magból áll. A discus a degeneratív folyamat következtében deformálódhat, és a gerinc és a hát hosszú izmaiba lokalizált fájdalmat hozhat létre. Később a roncsolt külső rétegen keresztül kitüremkedik a középső lágy réteg, ez nyomást gyakorolhat a gerincvelőre vagy az ott levő idegkötegekre. Ez a discus hernia néven ismert betegség. Leggyakrabban a lumbalis gerincszakasz alsó részén ön létre, és a nervus ischiadicus kerül nyomás alá → isiász. A fájdalom rossz mozdulatra rendszerint hirtelen lép fel, tüsszentésre, köhögésre, mozgásra fokozódik. A gerinc a fájdalom miatt oldalirányban hajlott. A fájdalom a gerinctájékról az alsó végtag hátsó részébe sugárzik. Fekvésre a discus hernia általában visszahúzódik. a betegnek kemény fekhelyet kell biztosítani. Fájdalomcsillapítókat adunk. Későbbiekben fizikoterápiás kezelést alkalmaznak.
Ízületi és izomfájdalmak lokális szerei:
A készítmények alkalmazhatóak ízületi, izom és lágyrész eredetű fájdalmakban, arthritisekben, arthrosisokban, lumbágó, isiász, ínhüvelygyulladás, sérülések, túlerőltetés esetén.
Ne felejtsétek el az előzőleg szerzett információkat visszaolvasgatni, hogy minél könnyebb legyen a későbbiekben a további tudás elsajátítása.
Előző témakörök linkjei:
- http://apolo.eblog.hu/bevezetes-az-anatomiaba-16981
- http://apolo.eblog.hu/anatomiai-szakkifejezesek-roviditesek-es-a-sejt-16983
- http://apolo.eblog.hu/iii.-temakor-szovetek-17000
- http://apolo.eblog.hu/iv.-temakor-szervek-szervrendszerek-17026
- http://apolo.eblog.hu/mozgasrendszer-csontvazrendszer-17035
( Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét! )
MaZiDa 2017.03.22.
Megosztás a facebookonÜdvözlök minden kedves olvasót!
A www.apolo.eblog.hu Blog azért jött létre, hogy különböző betegségek, betegségcsoportok jellemzőit, tüneteit ismertessem az olvasókkal! Külön kategóriákra lesznek osztva.
Egy pár szó magamról!
Végzett 52-es Gyakorló ápoló vagyok. Imádom a hivatásomat és magát ezt a tudományágat. Azért is szeretnék erről publikálni minél többet, így tudásomat tovább adni valamint a meglévő ismereteimet bővíteni a folytonos információ felvétellel.
Remélem Ön/Te mint olvasó elég információt tud/sz meg abban a témában amiről az interneten keresgélt/él!
Üdvözlettel és tisztelettel: MaZiDa
( Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét! )
Megosztás a facebookon
Nincs még komment.